Sycylia – pierwsze kroki!

Gdy pytamy znajomych o skojarzenia z Sycylią to zazwyczaj, pod parasolem śmiechu, pada słowo „mafia”. A Sycylia to przecież prawdziwy róg obfitości i pierwszą konotacją zamiast mafii może być bogata historia antyczna czy nieziemskie desery. My wyspę zapamiętamy przez pryzmat szlaków trekkingowych!


Nasza sycylijska wyprawa przypadła na maj, bodaj najlepszą porę, ponieważ wszystko tu wtedy kwitnie, a wzgórza, jeszcze nie wypalone letnim słońcem są zielone i niczym wianuszek okalają malutkie wioseczki położone na zboczach i szczytach gór. Jeśli jednak zależy Ci na wodzie cieplejszej niż w Bałtyku to Sycylia stoi przed Tobą otworem latem i jesienią, gdy woda zdąży się nagrzać.


Sycylia


Sycylia to przemili ludzie, wszyscy bardzo pomocni, zakochani w swojej ziemi. Po angielsku ciężko tu się porozumieć, więc jeśli nie zna się włoskiego, to pomaga znajomość hiszpańskiego czy francuskiego, łatwo wtedy przerabiać słowa i w ten sposób można się porozumieć. Miejscowy rolnik wziął nas za Anglików tylko dlatego, że zagadywaliśmy go po angielsku: Anglik przyjechał i nie wie jak tu zapłacić na stacji benzynowej, wytłumacz mu. Młodzi też mają problem z tym językiem. Zresztą, wielu wyjechało do Rzymu lub Mediolanu. Jeśli nie masz biznesu turystycznego lub winnicy, wyjeżdżasz na północ Włoch.


Trinacria, to starsza nazwa Sycylii. Jedna z hipotez mówi, że może ona nawiązywać do trójkątnego kształtu wyspy. Trzeba wiedzieć w której jej części warto się znaleźć!Gdzie więc wylądować?


Nie jak dojechać, tylko gdzie wylądować?, bo to właśnie lot najbardziej się opłaci. Owszem, Sycylia ma wiele połączeń promowych z wielu włoskich miast, ale nie jest to zbyt tania i najwygodniejsza opcja. Wybór miejsca docelowego zależy od tego, co zdecydujemy się zobaczyć.


Jeśli mamy czas na zwiedzenie „całej” wyspy, warto wybrać lot do Trapani i następnie przemieszczać się zgodnie ze wskazówkami zegara, głównie wzdłuż linii wybrzeża. Nam odkrywanie sycylijskich skarbów zajęło 11 dni, a i tak mieliśmy dość ekspresowe tempo. Zdecydowanie pomógł też wypożyczony samochód, dzięki któremu docieraliśmy do miasteczek położonych wysoko w górach, poza szlakiem komunikacji publicznej.


Zarówno wschodnia, jak i zachodnia część wyspy skrywają prawdziwe perełki, bez odwiedzenia których nie wyobrażamy sobie wizyty na Sycylii. Trzeba pamiętać, że to duża wyspa, największa na Morzu Śródziemnym! Dlatego aby nie mieć dylematu, które regiony eksplorujemy, a z których musimy zrezygnować z powodów logistycznych, warto po prostu zostać tu dłużej niż tydzień.


Jeśli jednak zdecydujesz się na krótki, kilkudniowy wypad, oto nasza minimalistyczna propozycja zależnie od miejsca lądowania:


1. Trapani: Erice, Riserva dello Zingaro, jak się uda – Cefalù. Warto też zdecydować się na enogastronomiczną wycieczkę do jednej z pobliskich starych posiadłości z winnicą.


2. Catania: uciekać z Catanii! Na Etnę, do Syrakuz i któregoś z trzech barokowych miasteczek: Modica, Noto, Ragusa Ibla.


3. Palermo: lądując w Palermo nie wiadomo, gdzie udać się na poszukiwanie skarbów! Zatem trzeba zrobić mix i jadąc na zachód udać do Riserva dello Zingaro, a na wschód do Cefalù.A to mapa naszej trasy. I zdjęcia! Może one pomogą Ci zdecydować, gdzie najchętniej się wybierzesz ☺ Są w kolejności w jakiej odkrywaliśmy Sycylię.W następnych postach przedstawimy nasz subiektywny ranking najlepszych miejsc na Sycylii wraz z dokładnymi opisami, fotorelacjami i poradami dla podróżników.

Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia

Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia

Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia

Sycylia


Więcej niebawem!Udostępnij na:

Zostaw komentarz


Gość
Maciek - OneDayStop.com
27 days 13 hours ago

Schody w Noto – mega :) Taka objazdówka po Sycyli też nam się marzy :)

Gość
Agnieszka Kubacka
7 months 10 days ago

Już od samych zdjęć można się zakochać. Przepiękne! Niestety nie byłam nigdy ka okazje na Sycylii, ale znajomi, którzy te szczęście mieli są zachwyceni.

Gość
Agnieszka Kubacka
7 months 10 days ago

Ale błędy mi się wkradły. Miało być : Niestety nigdy nie miałam okazji być na Sycylii ;-P

Gość
Z naciskiem na szczęście
8 months 5 days ago

Tyle wspaniałych zdjęć. Jestem wniebowzięta!
Nie miałam okazji być ale trzeba sie kiedyś wybrać.
Pozdrawiam

Gość
Kinga - mylittlepleasures.pl
8 months 8 days ago

Byłam na Sycylii na Erasmusie i był to najlepszy wybór jakiego mogłam dokonać. Mieszkałam w Catanii i… dziwi mnie to, że ludzie tak mało pozytywnie się o niej wypowiadają. Najczęściej jest ona przystankiem osób udających się na Etnę albo lądujących na pobliskim lotnisku. U Ciebie też trafiłam na komentarz „uciekać z Catanii”. Nie podobała Ci w ogóle czy może całkowicie wykreśliłaś ją z listy, bo nie interesowała Cię niczym specjalnym?
Zdjęcia – cudo!

Gość
Kinga - mylittlepleasures.pl
8 months 6 days ago

Ufff, kamień z serca 😉 już się bałam, że Catanii nie da się lubić. Co do moich miejsc – mam ich dużo i tęsknie za nimi przeokropnie. W tym roku jadę na Sycylię na święta i mam zamiar odwiedzić je ponownie, a następnie zrobić cykl z podróży na blogu. Przelać moje wspomnienia, opowiedzieć trochę o mojej Sycylii i polecić kilka miejsc, które trzeba zobaczyć.

Gość
blogierka
9 months 9 days ago

Przecudny ten Wasz blog!! Masa ciekawych porad i inspiracji do podróży 😀
A Sycylia cudna! Nie byłam ale mam nadzieję nadrobić.
Film- mistrz! 😀

 

Facebook