Sycylia – pierwsze kroki!

Gdy pytamy znajomych o skojarzenia z Sycylią to zazwyczaj, pod parasolem śmiechu, pada słowo „mafia”. A Sycylia to przecież prawdziwy róg obfitości i pierwszą konotacją zamiast mafii może być bogata historia antyczna czy nieziemskie desery. My wyspę zapamiętamy przez pryzmat szlaków trekkingowych!


Nasza sycylijska wyprawa przypadła na maj, bodaj najlepszą porę, ponieważ wszystko tu wtedy kwitnie, a wzgórza, jeszcze nie wypalone letnim słońcem są zielone i niczym wianuszek okalają malutkie wioseczki położone na zboczach i szczytach gór. Jeśli jednak zależy Ci na wodzie cieplejszej niż w Bałtyku to Sycylia stoi przed Tobą otworem latem i jesienią, gdy woda zdąży się nagrzać.


Sycylia


Sycylia to przemili ludzie, wszyscy bardzo pomocni, zakochani w swojej ziemi. Po angielsku ciężko tu się porozumieć, więc jeśli nie zna się włoskiego, to pomaga znajomość hiszpańskiego czy francuskiego, łatwo wtedy przerabiać słowa i w ten sposób można się porozumieć. Miejscowy rolnik wziął nas za Anglików tylko dlatego, że zagadywaliśmy go po angielsku: Anglik przyjechał i nie wie jak tu zapłacić na stacji benzynowej, wytłumacz mu. Młodzi też mają problem z tym językiem. Zresztą, wielu wyjechało do Rzymu lub Mediolanu. Jeśli nie masz biznesu turystycznego lub winnicy, wyjeżdżasz na północ Włoch.


Trinacria, to starsza nazwa Sycylii. Jedna z hipotez mówi, że może ona nawiązywać do trójkątnego kształtu wyspy. Trzeba wiedzieć w której jej części warto się znaleźć!Gdzie więc wylądować?


Nie jak dojechać, tylko gdzie wylądować?, bo to właśnie lot najbardziej się opłaci. Owszem, Sycylia ma wiele połączeń promowych z wielu włoskich miast, ale nie jest to zbyt tania i najwygodniejsza opcja. Wybór miejsca docelowego zależy od tego, co zdecydujemy się zobaczyć.


Jeśli mamy czas na zwiedzenie „całej” wyspy, warto wybrać lot do Trapani i następnie przemieszczać się zgodnie ze wskazówkami zegara, głównie wzdłuż linii wybrzeża. Nam odkrywanie sycylijskich skarbów zajęło 11 dni, a i tak mieliśmy dość ekspresowe tempo. Zdecydowanie pomógł też wypożyczony samochód, dzięki któremu docieraliśmy do miasteczek położonych wysoko w górach, poza szlakiem komunikacji publicznej.


Zarówno wschodnia, jak i zachodnia część wyspy skrywają prawdziwe perełki, bez odwiedzenia których nie wyobrażamy sobie wizyty na Sycylii. Trzeba pamiętać, że to duża wyspa, największa na Morzu Śródziemnym! Dlatego aby nie mieć dylematu, które regiony eksplorujemy, a z których musimy zrezygnować z powodów logistycznych, warto po prostu zostać tu dłużej niż tydzień.


Jeśli jednak zdecydujesz się na krótki, kilkudniowy wypad, oto nasza minimalistyczna propozycja zależnie od miejsca lądowania:


1. Trapani: Erice, Riserva dello Zingaro, jak się uda – Cefalù. Warto też zdecydować się na enogastronomiczną wycieczkę do jednej z pobliskich starych posiadłości z winnicą.


2. Catania: uciekać z Catanii! Na Etnę, do Syrakuz i któregoś z trzech barokowych miasteczek: Modica, Noto, Ragusa Ibla.


3. Palermo: lądując w Palermo nie wiadomo, gdzie udać się na poszukiwanie skarbów! Zatem trzeba zrobić mix i jadąc na zachód udać do Riserva dello Zingaro, a na wschód do Cefalù.A to mapa naszej trasy. I zdjęcia! Może one pomogą Ci zdecydować, gdzie najchętniej się wybierzesz ☺ Są w kolejności w jakiej odkrywaliśmy Sycylię.W następnych postach przedstawimy nasz subiektywny ranking najlepszych miejsc na Sycylii wraz z dokładnymi opisami, fotorelacjami i poradami dla podróżników.

Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia

Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia

Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia


Sycylia

Sycylia

Sycylia


Więcej niebawem!Udostępnij na:

Zostaw komentarz


Gość
Michał
6 months 25 days ago

Świetnie opowiedziana podróż poparta wyjątkowymi zdjęciami.
Mnie zainteresował temat winnicy. Czy możesz podesłać link do google maps z jej lokalizacją?
Wiesz czy można się samemu umówić z właścicielami na takie odwiedziny i ile to kosztuje?

Gość
Zołza z kitką
1 year 7 months ago

Jak tam jest pięknie! Aż chciałoby się wszystko rzucić i wyjechać!
Zdjęcia robią wrażenie! :)

Gość
simplyhappy
1 year 7 months ago

Ostatnio nasz znajomy był na Sycylii i po powrocie dzielił się z nami podobnymi spostrzeżeniami. A więc, że ciężko się dogadać po angielsku, że najlepiej wynająć samochód i zwiedzać we własnym rytmie. Ale powiedział też, że ludzie są negatywnie nastawieni do turystów, często naciągają. To przeciwieństwo tego co Ty napisałaś, czyli nie jest aż tak źle?

Gość
Magda
1 year 7 months ago

Świetne zestawienie. Aż szkoda być tam tylko raz i to na szybko, ja właśnie będę kolejny raz a planuję w przyszłym roku znowu…

Gość
Aneta
1 year 7 months ago

Podziwiam za tempo objazdówki, bo jak zobaczyłam ilośc miejsc zaznaczonych na mapce to aż mi szczęka opadła 😀

 

Facebook