Skały Jeti Oguz i trekking doliną Kok Jayik

Wyobraź sobie, że jesteś człowiekiem najbardziej oddalonym od Ziemi w historii ludzkości. Nie wiesz czy jeszcze kiedykolwiek staniesz na powierzchni swojej planety. Misja kosmiczna się kończy, szczęśliwie wracasz i odpoczywasz w jednym z najpiękniejszych miejsc na Ziemi 🌍 Ten człowiek to Gagarin, a to miejsce to Jeti Oguz.

Niegdyś kurort dla radzieckich dygnitarzy, dziś już podupadły, wciąż jednak będący oazą spokoju. Usadowiło się tu Siedem Byków, jak nazywane są czerwone, bogate w żelazo skały. Przez miejscowość biegnie głośno szemrzący strumień, który doprowadzi Cię do malowniczej doliny, jeśli podążysz w kierunku jego źródła.

W Jeti Oguz musisz obrać jednak dwa kierunki, by zobaczyć dwie, piękne doliny. Za sklepami na końcu kurortu są żużlowe drogi, jedna skręca na lewo na wzgórza, druga w prawo i ta doprowadzi Cię do dalszej, ale malowniczej doliny.

Skręćmy jednak najpierw w lewo! Z tych wzgórz zrobicie najlepsze zdjęcie imponujących skalistych Siedmiu Byków 📸 Pewnie tak jak my spotkasz tu stada owiec, koni i kóz. Długo na tej górce nie zabawisz, chyba że dopadnie Cię jeździec na koniu.


kirgistan jazda konnoPodjechał do nas kłusem, niczym kozak w Ogniem i mieczem, i zaproponował jazdę konno. No więc wsiadłam! A że konie to przemądre zwierzęta, szybko złapałam z nim kontakt: skręt w lewo, w prawo, cała naprzód! Jazdę konno pamiętam tylko z lekcji wf w liceum, także jeśli macie tyle wprawy co ja, czyli źdźbło, a chcecie doświadczyć natury Kirgistanu z perspektywy końskiego grzbietu, nie wahajcie się!


kirgistan najpiękniejsze miejsca

kirgistan co zobaczyć

kirgistan

kirgistan co zwiedzić

kirgistan

kirgistan vlog

kirgistan co zwiedzić


jeti oguz w kirgistanie

jeti oguz kirgistan

jeti oguz kirgistan

kirgistan podróż jeti oguz

jeti oguz w kirgistanie

jeti oguz trekkingCzy jeździec Was porwie, czy nie, zejdźcie w końcu ze wzgórza i udajcie się tym razem w prawą drogę. Jeśli wypożyczyliście samochód (najlepiej terenowy), przemierzcie tę ścieżkę zmotoryzowani. Jeśli nie macie auta, czeka Was około 10 km pieszej, nietrudnej, nie pod górkę wędrówki i wdychanie świeżego górskiego, leśnego powietrza.


A gdy już dotrzecie, ujrzycie dolinę Kok Jayik – jedną z piękniejszych, które widzieliśmy w trakcie roadtripu po Kirgistanie. Przecinają się tu wielkie szlaki trekkingowe, które zawiodą Was do jeziora Ala Kul czy wysokogórskiej doliny Altyn Arashan, słynącej z gorących źródeł termalnych. W sezonie letnim roi się tu od jurt, w których można liczyć na słodką kimę i przeważnie śniadango! Cała dolina wygląda jak plan filmowy Milki, czyli jest zielsko i sielsko! Czego chcieć więcej? Takie miejsca to rozkosz dla ducha! Szczególnie tego przemęczonego pędem wielkich miast zachodniej cywilizacji. Już wiecie od czego uciekliśmy? I do czego… 🐎🐄🐏🐕🐪🐾🌲


kirgistan jeti oguz

kirgistan

kirgistan przewodnik

kirgistan kok jayik

kirgistan przewodnik


trekking kirgistan
A to my: Ania i Michał. Jeśli chcesz być na bieżąco z newsami o Kirgistanie i innymi podróżami, z których nadajemy, byście wiedzieli co, jak i gdzie, chodź do nas na fejsbuka! 👍


Udostępnij na:

Zostaw komentarz


Gość
1 month 10 days ago

jwjshgsgshjs

jwjshgsgshjs

Gość
Marta
7 months 17 days ago

Jak tam pięknie! Chetnie bym tak uciekla od cywilizacji!

Gość
Kinga - mylittlepleasures.pl
8 months 5 days ago

Ta przygoda z jeźdźcem, który do Was podjechał jest fantastyczna. Pewnie będziecie ją pamiętać i wspominać latami.
A zdjęcia? No cóż, są tak piękne, że niektóre wyglądają jak z Photoshopa. Cudowne widoki!

Gość
Marta
8 months 7 days ago

Ale przestrzeń!!! Magiczne, odpręzające i kojące… Do tego te konie! Zasialiście we mnie ziarenko nowego podróżniczego marzenia!

Gość
Tresvodka Chile
8 months 7 days ago

Jazda konna na lekcjach w-f! Brzmi świetnie! :)

 

Facebook